Kuchnia indyjska, pakistańska, azjatycka - restauracja orientalna

23.05.2018


Kuchnia indyjska charakteryzuje się tym, że smaki i potrawy zaczerpnięte są przede wszystkim z różnych kultur oraz ze spuścizny religijnej hinduizmu, islamu oraz buddyzmu, a także i chrześcijaństwa. Dania kuchni indyjskiej cechują się szczególną dokładnością w doborze przypraw, które muszą idealnie komponować się z potrawą. Takimi przyprawami kuchni indyjskiej są między innymi szafran, chili, kumin, kardamon oraz imbir. Smakowite dania indyjskiej kuchni bardzo często są pikantne, a wyraziste przyprawy dodawane są nie tylko do mięs, ale także do potraw rybnych, a nawet i wegetariańskich.

Kuchnia pakistańska wiąże się z religią muzułmańską, przez co nie dopuszcza się w niej jedzenia wieprzowiny i kiełbas. Właśnie dlatego częstymi składnikami w potrawach kuchni pakistańskiej są ryby, kurczaki, wołowina i jagnięcina. Do dań wykorzystuje się również popularny chlebek zwany chapattis. Dodatkowo na pakistańskich stołach często pojawiają się warzywa oraz gotowana soczewica. Tutaj również pojawiają się aromatyczne, dodające wyrazistości przyprawy pakistańskie.

Kuchnia azjatycka jest chyba najpopularniejsza z trzech wymienionych. Króluje tutaj ryż, słodko-kwaśne sosy, chili, sojowe makarony, a także kurczak, wołowina i kaczka. Azjatyckie przysmaki to również mieszanka specyficznych, słodkich lub ostrych przypraw, które dodają niepowtarzalnego smaku każdemu daniu.

W naszej restauracji orientalnej w Warszawie, oferujemy gościom najlepsze wybrane potrawy wyżej wymienionych kuchni, które cieszą się największą popularnością. Idealnie dobrane smaki, estetycznie podane na talerzu potrawy przygotowane przez kucharza z doświadczeniem, to wszystko sprawia, że zyskaliśmy miano najlepszej restauracji z kuchnią orientalną w Warszawie.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym menu oraz do skosztowania tradycyjnie przygotowywanego mięsa Halal oraz innych dań kuchni azjatyckiej, indyjskiej i pakistańskiej.